Nyugati országok felszólították Fehéroroszországot hétfőn az ENSZ emberi jogi tanácsának ülésén, hogy hagyjon fel a békés tüntetők elleni fellépésével, engedje szabadon a „politikai foglyokat” és bocsátkozzon demokratikus párbeszédbe az ellenzékkel, csaknem három hónappal a vitatott elnökválasztás után.
A fehérorosz rohamrendőrség vasárnap figyelmeztető lövéseket adott le a levegőbe, villanógránátokat vetett be, és több mint 300 embert vett őrizetbe elrettentés gyanánt azzal a több tízezer tiltakozóval szemben, aki a fővároson, Minszken átvonulva követelte Aljakszandr Lukasenka elnök lemondását.
Az ENSZ emberi jogi tanácsa hétfőn a valamennyi ENSZ-tagállamra kiterjedő általános időszakos felülvizsgálat részeként megvizsgálta az emberi jogok helyzetét Fehéroroszországban. Nagy-Britannia, Dánia, Franciaország, Németország, Svájc és az Egyesült Államok a tüntetéseken őrizetbe vett emberek szabadon engedésére, illetve a kínzásokról szóló széles körben elterjedt állítások kivizsgálására szólított fel.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete szerint „elcsalták” a belarusz választást
Az augusztus 9-i (fehéroroszországi) elnökválasztást elcsalták – jelentette ki Genfben Andrew Bremberg, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete.
Nagyon aggaszt minket a fehérorosz emberekkel szemben jelenleg is alkalmazott erőszak, megfélemlítés és elnyomás”
– mondta Bremberg, aki felszólította a hatóságokat, hogy „tanúsítsanak önmérsékletet, és bocsátkozzanak igazi párbeszédbe a fehérorosz civil társadalommal”.
Felszólalt az ülésen Juri Ambrazevics, Fehéroroszország ENSZ-hez akkreditált nagykövete is, aki azt mondta, hogy országa „rendelkezik a szükséges eszközökkel, amelyekkel képesek békésen helyreállítani a stabilitást a társadalomban”. „Meggyőződésünk, hogy csakis tiszteletteljes párbeszéden keresztül, külföldi nyomás, zsarolás és feltételek nélkül lehetséges valódi előrelépést elérni” – tette hozzá.
Németország nagykövete, Michael Freiherr von Ungern-Sternberg felszólította Fehéroroszországot, hogy folytasson le független vizsgálatot a kínzásokról és egyéb rossz bánásmódokról szóló állítások kivizsgálására. Francois Rivasseau, Franciaország nagykövete pedig arra szólította fel Fehéroroszországot, hogy tartson „szabad és tisztességes választásokat a nemzetközi szabványokkal összhangban”.